Hollókői biológiai tanösvény
A Hollókői Tájvédelmi Körzet az Ófalu népi építészeti értékeit, településszerkezetének, a várrom természeti környezetének, az egykori paraszti gazdálkodási mód jellegzetes nadrágszíjparcelláinak, valamint a hagyásfás legelő megőrzésének érdekében létesült 1977-ben.
Tíz évvel később Hollókő ófalu és környezete kulturális kategóriában világörökség címet kapott. A település népi építészeti emlékekben gazdag központi része a palóc szalagtelkes falutípus jellemző, kivételes egységben és épségben megmaradt példája. A palóc nagycsaládrendszer, az ún. hadak települési rendje napjainkig megőrződött.
A Kacsics nemzetség ősi birtokai közé számító falu fölött magasodó szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos várat egy 362 méter magas sziklaoromra építették még az Árpád-korban.
A Vártúra ösvény az Ófaluban lévő – a tájvédelmi körzet természeti és kulturális értékeit bemutató – Tájháztól indul és a várba visz föl, onnan a domb gerincén a faluközpontban lévő parkolóhoz lehet visszasétálni.
A Biológiai Tanösvény a Vár-hegyet és az ún. Túlsó-mező hagyásfás legelőjét öleli körül. A 4,5 km hosszú sétaút a Cserhátra jellemző élőhelyeket mutat be.
Hollókő település parkolójából, illetve az Ófaluban lévő Tájháztól indulva gyalogszerrel járhatók be az útvonalak.
Mindkét útvonal egész évben szabadon látogatható. Bejárásukhoz a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság előre bejelentett igén alapján szakvezetést biztosít.
Felhasznált forrás: bnpi.hu
Kérjük, hogy a látogatás során ügyeljen a terület természeti értékeinek megőrzésére és a tanösvény létesítményeinek, berendezéseinek rendeltetésszerű használatára!
Kérjük továbbá, hogy a tanösvény és létesítményei állapotával kapcsolatos észrevételeit, információkat az Adatok részben megjelölt elérhetőségen juttassa el a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság részére!