Ipolytarnóc – Borókás-árok geológiai tanösvény
Az Európa Diplomával kitüntetett Ipolytarnóci ősmaradványok természetvédelmi területen belül a belépődíj ellenében csoportosan látogatható Borókás-árok geológiai tanösvényt bejárva a 24 millió évvel ezelőtt keletkezett glaukonitos homokkő feltárásait, a homokkő és a rátelepült vulkáni kőzetek érintkezési zónáját szakvezetés mellett tanulmányozhatják az érdeklődők.
A védőépületben a miocén kori folyópart itató- és gázlóhelyének megkövesedett felszínét, a homokkőpadon párosujjú patások, ragadozók, ősorrszarvúak, madarak lábnyomait, a védőpince épületében a Kubinyi Ferenc által 1838-ban felfedezett 46 m hosszú ősfenyő (Pinuxylon tarnocziense) maradványát, a nagycsarnokban kiállítást, továbbá a lábnyomok keletkezésének idejére jellemző ősföldrajzi környezetet és az ősállat fajokat bemutató számítógépes animációt, a csarnok mellett az első lábnyomos homokkőfelszínt tekinthetik meg a látogatók.
Az ipolytarnóci Biológiai tanösvény mellett a védett természeti területen található további tematikus útvonalak bejárása is ajánlott:
- Biológiai tanösvény
- Kőszikla tanösvény
- Kőzetpark
Az Európa Diplomával kitüntetett Ipolytarnóci ősmaradványok természetvédelmi terület meglátogatásakor mindenképp érdemes az Ősfenyő Belépő fogadóépületben is megismerkedni a terület természeti értékeivel a kiállításokon, filmvetítéseken. A fogadóépület szomszédságában tekinthetők meg a bükkábrányi külfejtésben 2007-ben napvilágra került ősfák is.
Forrás:
bnpi.hu
osmaradvanyok.hu
Kérjük, hogy a látogatás során ügyeljen a terület természeti értékeinek megőrzésére és a tanösvény létesítményeinek, berendezéseinek rendeltetésszerű használatára!
Kérjük továbbá, hogy a tanösvény és létesítményei állapotával kapcsolatos észrevételeit, információkat az Adatok részben megjelölt elérhetőségen juttassa el a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság részére!