Buda-hegyi tanösvény (Sámsonházi geológiai tanösvény)
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) működési területén, a Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzetben található tanösvény Sámsonházától északra a Kis-Zagyva völgyének oldalában a miocén kor középső szakaszában, illetve végén keletkezett földtani képződményeket és a bennük található ősmaradványokat, a kialakulásuk idejére jellemző ősföldrajzi adottságokat mutatja be, valamint röviden ismerteti a terület jelenlegi növény- és állatvilágát.
A tanösvény indítótáblája a Sámsonháza északi szélén található Vár-hegyi kőfejtő földtani bemutatóhelyről kiindulva gyalogosan, 20-25 perces sétával érhető el (lásd térképen).
A nyolc állomást érintő útvonal érdekessége, hogy bejárásával egy 16-17 millió éve elkezdődött, mintegy 5 millió év hosszúságú, földtörténeti szempontból mozgalmas időszak során bekövetkezett háromszori tengerelöntés üledékes kőzetei (a Garábi Slír Formációtól a Tinnyei Formációig) és szintén három vulkáni működési szakasz során keletkezett vulkanitok ismerhetők meg.
A tanösvény állomásait nagyobbrészt mesterséges feltárásoknál alakították ki. Az útvonal érinti a területen mélyített földtani kutató fúrások egyikét is, ahol az előző állomásokon megismert, a felszínen tanulmányozható képződmények felszín alatti elhelyezkedését, a rétegsorok vastagságát földtani szelvény szemlélteti.
A tanösvény egész évben szabadon látogatható. Bejárásához kényelmes túracipő vagy bakancs ajánlott. A meredekebb részeken kiépített lépcsők, korlátok teszik biztonságosabbá a látogatást. Előzetesen jelzett igény alapján a BNPI munkatársai szakvezetést biztosítanak.
A tanösvény közvetlen közelében két földtani bemutatóhely is található (lásd térképen), érdemes ezek felkeresését összekötni a tanösvény bejárásával.
A Vár-hegyi kőfejtő földtani bemutatóhelyet egy felhagyott, rekultivált kőbányában alakította ki a BNPI. A kőfejtő a Mátrai Vulkanit Formáció típusfeltárása, kiválóan tanulmányozhatók a miocén korban a Mátrát is felépítő andezit vulkanizmus különböző működési fázisaiban képződött vulkáni képződmények (rétegvulkáni szerkezet; lávafolyások és vulkáni törmelékes kőzetek váltakozása).
Információk a földtani bemutatóhelyen megismerhető földtani képződményekről, felszínformákról a Magyarország földtani atlasza országjáróknak (szerk. Budai T., Gyalog L., Magyar Állami Földtani Intézet 2008.) c. kiadvány nyomán.
Magyarország földtani atlasza országjáróknak (az 1:200 000 ma. földtani térkép digitális változata a Magyar Állami Földtani Intézet honlapján)
A Mogyoróspusztai földtani bemutatóhelyet szintén egy felhagyott, rekultivált kőbányában hozta létre a BNPI. A Vár-hegyi kőfejtővel ellentétben e helyen kézzel fejtették az andezitet, a kibányászott követ a környéken használták fel. A mintegy 10 méter magas bányafal alsó részén a Tari Dácittufa Formáció tanulmányozható, erre települ a Mátrai Vulkanit Formáció részét képező andezittufa.
Kérjük, hogy a látogatás során ügyeljen a terület természeti értékeinek megőrzésére és a tanösvény létesítményeinek, berendezéseinek rendeltetésszerű használatára! Kérjük, hogy tartsa be a tájékoztató és irányító táblákon feltüntetett szabályokat, a tanösvény útvonalán és a feltárásokban óvatosan mozogjon!
Kérjük továbbá, hogy a tanösvény és létesítményei állapotával kapcsolatos észrevételeit, információkat az Adatok részben megjelölt elérhetőségen juttassa el a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság részére!