- Időpont:
- 2025. 02. 02. 09:00- 2025. 02. 02. 12:00
- Kategória:
-
- Aktív
- Diák
- Fiatal felnőtt
- Gyermekes család
- Nyugdíjas
- Specialista
Program
Vizes Élőhelyek Világnapja megemlékezés
A Vizes élőhelyek világnapját február 2-án tartják világszerte, mely a szóban forgó élőhelyek jelentőségére és védelmére hivatott felhívni a figyelmet.
Ez az esemény megkülönböztetett jelentőséggel bír a vízi madarak védelmének elősegítésére is. Az emléknap kijelölése nem véletlen. 1971-ben ezen a napon írta alá 18 ország az iráni Ramsar városában zajló konferencia záró akkordjaként azt az egyezményt (innen a közismert Ramsari Egyezmény megnevezés), aminek fő célkitűzése volt, hogy a földi élet számára fontos nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmét elősegítse. A világnap egyben arra is ráirányítja a figyelmet, hogy milyen sérülékeny a természet, abban mennyire van jelentősége a vizes élőhelyeknek, amelyek a civilizáció előretörésével egyre rohamosabban pusztulnak, s a folyamat megállításában, a még fellelhető vizes élőhelyek védelmében nemzetközi összefogásra van szükség.
Magyarország 1979-ben csatlakozott a megállapodáshoz, és jelenleg 29 hazai terület szerepel a Ramsari Jegyzékben, illetve azóta már 169-re bővült a csatlakozó országok száma.
A HNPI működési területén 2 területegység, összesen 58 908 ha kiterjedésben tartozik a nemzetközi védelem hatálya alá, s ezzel hazai viszonylatban az egyik legszámottevőbb részarányt képviselik a közel 260 ezer ha hazai ramsari élőhelyből.
– Felső-Tisza Ramsari Terület: A Tisza mentén Tiszabecstől egészen Tiszalökig, mintegy 229 kilométer hosszan húzódó Felső-tiszai szakaszt 2003-ban vették fel a ramsari listára, területe közel 27 ezer hektár (kiemelt értékei pl. tiszavirág, partifecske, fekete gólya, ártéri puhafa ligeterdői, láprétek).
– Hortobágy Ramsari Területei: 1979-ben kerültek fel a listára közel 32 ezer hektáron, melyek közül több élőhely pusztanévként került felsorolásra (Zám, Pentezug, Angyalháza), de ilyen terület a Hortobágyi Halastó, Tiszafüredi Madárrezervátum TT, továbbá az Egyek-pusztakócsi mocsarak TT-ből Hagymás, Jusztus és Feketerét, ill. a Kunkápolnási mocsár. A Hortobágy térsége hazánk legfontosabb madárélőhelye. A téli időszakban vizes élőhelyei kiemelt jelentőséggel bírnak a táplálkozó, pihenő (átvonuló, telelő) vízimadarak és ragadozómadarak számára, nem egy közülük fokozottan védett. Kiemelt értékek pl. daru, cigányréce, vörösgém, nagykócsag, réti sas, hamvas rétihéja, vagy a növényvilág képviselői is említést érdemelnek, mint pl. a nyílfű, keskenylevelű gyékény, nád, tündérfátyol, sulyom.
Szöveg: Danyi Zoltán, Fotó: Szilágyi Attila
2025-ben a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a balmazújvárosi székhelyű Hortobágy Természetvédelmi Egyesület közösen szervezi megemlékezését.
Az esemény ideje és helye:
2025. február 2. (vasárnap), 9.00-12.00
HNP Látogatóközpont (Hortobágy, Petőfi tér 9.)
A megemlékezés teljes programja
9.00-9.15: Medgyesi Gergely Árpád igazgató köszöntője
9.15-9.35: „Volt egyszer egy folyó – A Hortobágy-folyó tervezett rehabilitációja” – Szabó Gyula osztályvezető
9.35-9.55: A hortobágyi rónák múló és eljövendő évszázadai – Bessenyei László Bence természetvédelmi őr
9.55-10.10: Szünet
10.10-10.30: „Láncolatba rendezett vizes élőhelyek” – Ecsedi Zoltán projektvezető, HTE
10.30-11.00: Rendhagyó tárlatvezetése Medgyesi Gergely Árpád igazgató és Danyi zoltán szakmai tanácsadó közreműködésével a „A Hortobágy természete” kiállításban
11.00-12.00: Terepi program a Hortobágy folyónál
REGISZTRÁCIÓHOZ KÖTÖTT!
A megemlékezésen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, mivel létszámkorlátos a hely befogadó képessége.
Regisztrációját ITT teheti meg.
A regisztráció során megadott adatait a szervezők kizárólag az eseménnyel kapcsolatos kommunikációra használják fel!