- Barlangi kalandtúra
- Baradla-barlang - Hosszú túra
- Béke-barlang
- Bolhási-víznyelőbarlang
- Csodabogyós-barlang
- Esztáz-kői-barlang
- Gyurkó-lápai-barlang
- Hillebrand Jenő-barlang
- Kecske-lyuk
- Kő-lyuk
- Kossuth-barlang
- Létrási-vizesbarlang
- Lilla-barlang
- Mészégető-források-barlangja
- Meteor-barlang
- Szentgáli Kőlik-barlang
- Szuadó-völgyi-víznyelőbarlang
- Trió-barlang
- Vénusz-barlang
Szuadó-völgyi-víznyelőbarlang
Szuadó-völgyi-víznyelőbarlang
Orfű
A Szuadó-völgyi-víznyelőbarlang a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet területén, a Szuadó-völgyben található Orfűtől kb. 3 km-re délre. Az 1995-ben feltárt víznyelőbarlang kőzethatáron helyezkedik el, kialakulásában a tektonikus preformáció (a barlangjáratok a kőzet törései, repedései mentén jönnek létre) is szerepet játszott, amit alátámaszt, hogy járatai főleg a területre jellemző ÉK-DNy-i irányú haránttörések futását követik.
A barlangjáratok alsó része általában szűk és éles permekkel, bemarásokkal jellemezhető eróziós formákban gazdag mészkőből, míg a járatok tágas, inkább horizontális, mint vertikális kiterjedésű felső része, eróziós formákban szegény dolomitból áll.
Formakincsét tekintve a barlang felső szakaszára az eróziós formák, némi cseppkőbekérgezés, és mangánkérges kavics előfordulása jellemző. A barlang középső szakaszában jelentkeznek először a klasszikus barlangi képződmények, a cseppkövek, a borsókövek, a különféle kalcit bekérgezések, kiválások. A barlang mennyezetén található képződmények között heliktitek („görbe cseppkövek”) is előfordulnak. A barlang újonnan felfedezett, nem látogatható alsó szakasza lényegesen eltér a korábban megismert felsőbb szakaszoktól. Jellemzően aktív patakos járat, s uralkodóvá válik a tektonikai preformáltság. A hasadékrendszer mentén intenzív cseppkőképződés figyelhető meg (szalmacseppkövek, sztalagmitok).
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő Szuadó-völgyi-víznyelőbarlangot a Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület által szervezett barlangtúrákon keresztül lehet meglátogatni. A Mecsek egyik leghosszabb barlangjaként, amelynek bejárásához – a legtöbb mecseki barlanggal ellentétben – alapfokú barlangjáró ismeretek elegendőek (a nehezebben járható szakaszokon létrák segítik a közlekedést), kiválóan alkalmas a Mecsek barlangvilágának megismertetésére.
A túrák az orfűi Mecsek Háza „barlangkutató központból” indulnak, ahonnan gyalogosan történik a mintegy 2,5 km-re lévő barlang megközelítése. A barlangban a résztvevők a Bejárat – Cseppköves-terem – Nagy-omlás – Mese-kanyon – Nagy-akna, majd visszafelé ugyanezt a kb. 200 m-es útvonalat járják be, kb. 2 óra alatt. Az előzetes bejelentkezéssel induló túrák idejére sisakot és lámpát a szakvezető biztosít, barlangi overall bérelhető.
A barlangtúrát érdemes összekötni az Orfűi Vízfő tanösvény bejárásával.